Kalenteriin linkitetyt tapahtumat
  • Vappukarkelot: 27.04.06 - 01.05.06
  • Vappukarkelot: 27.04.07 - 01.05.07
Sivuja: [1] 2 3 ... 5   Siirry alas
Kirjoittaja Aihe: Tyrskyturskan & RP-Teamin vappukarkelot 2007 Skjervöyssä  (Luettu 15976 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« : 23.11.06 - klo:21:52 »

No niin, taas on tarjolla rientoja vapuksi!

2006 vappuna Lyngeniin oli lähtijöitä enemmän kuin lopulta mukaan mahtui, ja niinpä reissuun lähdetään taas vappuna 2007.

Vappupäivähän sattuu 2007 mukavasti tiistaille, eli ei liene kovin hankalaa hommata töistä vapaata vappuaatoksikin. Reissun virallinen kesto on 27.4. - 2.5. mutta toki itse kukainenkin saa tulla ja mennä oman aikataulunsa mukaan.

2007 suunnataan Skjervöyhyn, josta on ollut erittäin hyviä kokemuksia sekä saatu paljon hyvää palautetta. Skjervöy sijaitsee Skibotnista pohjoiseen, ajomatkaa Kilpisjärveltä on noin kolmisen tuntia. Kilometrejä kertyy saman verran kuin Lyngeniin.

Mökkejä on tarjolla runsaasti, samoin kuin veneitä, eli porukkaa mahtuu mukaan reilusti!
Hintoja: mökki 975 NOK / yö (118,14 €) , vene 575 NOK / vrk (69,67€).
Valuuttakurssit 23.11.2006
Eli kuudelle hengelle möksä kustantaa 19,70 € per hlö/yö ja kolmelle hengelle vene 23,25 € per hlö/vrk. Ei paha.

Skjervöy tarjoaa mainiot kevätkalastusolosuhteet: ottimatalikkoja on paljon, ja ne ovat lähellä. Lisäksi Skjervöy on saari, eli tulensuojaa löytyy aina! Avomeri on lähellä, ja suurempi kala ui näille alueille aiemmin kuin esim. Lyngeniin.

Lisää tietoa mökeistä, veneistä, hinnoista ym. löytyy täältä: http://www.tyrskyturska.net/vappu07.html

Ja eiku kalaan!!!
 Cool

EDIT: aihe linkitetty kalenteriin. Mauno
« Viimeksi muokattu: 15.12.06 - klo:14:29 kirjoittanut Mauno / RP-Team » tallennettu

Petri

http://www.crazy-cod.com - kalastusleiri Arnöyalla, ulkomeren äärellä!

« Vastaus #1 : 27.11.06 - klo:15:49 »

varauksia on ruvennut tipahtelemaan, ja suosittelen toimimaan mahd. pian tämän reissun kanssa ettei käy niinkuin viime vappuna eli mökit loppuivat kesken (kiitos Prinssi Haakonin prkle...). Skjervöyssä ruukaa olla porukkaa jo vappuna kalassa = lähinnä saksalaisia tai eestiläisiä.

Eli ottakaahan reippaasti yhteyttä vappureissulle halajavat, että tiedän ruveta varaamaan sopivaa määrää mökkejä/veneitä.

petri.peltonen@levi.fi


 Cool
tallennettu

Petri

http://www.crazy-cod.com - kalastusleiri Arnöyalla, ulkomeren äärellä!

Mauno / Merikalastus.info
Admin
*
Poissa Poissa


MC-Team


WWW
« Vastaus #2 : 27.11.06 - klo:21:04 »

Laitelkaahan tänne vaan reippaasti viestiä, jos (kun) ootta tehny päätöksen lähtä vappukarnevaaleihin, niin mukava on muittenkin katella, ketä "tuttuja" on vappuna paikalla Hymyilee leveästi

Mää lähen ja RP-Teamin toinenkin Mauno lähtee  Cool
tallennettu


Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #3 : 27.11.06 - klo:21:38 »

Varattu Hymyilee leveästi  mutta pienen pienellä varrauksella :?  Eli 90% varmasti lähössä  Hymyilee
tallennettu

Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #4 : 27.11.06 - klo:22:17 »

Vappukarkeloihin on ainaki 1 palakinto jo luvassa, ainaki yhtä järetön ku viimeks Lyngenissä, ja palakintoon sisältyy koukku  

Palakinnon saapi se joka ensimmäiseks tuopi mulle näytille jonkun näistä: lasitokko, merikrotti tai täpläkissakala. Jos mittään ennen mainituista ei oo saatu, niin siinätappaukssessa voittaa +40kg pallaksen saaja(vaikka ei se kyllä mittään lisäpalakintoja ennää kaippaiskaan  )  Hymyilee leveästi  Jos semmostakkaan ei kukkaan saa ni sitten suurimmalla kissakalalla kuittaa palakinnon.

Kilippailu aika on 1.5.2007 siihen asti ku mie iltapäivällä rantauvun. Kilippailun säännöt voipi muuttuu millon tahansa ja muutenkkii palakinnon jakaminen on täysin mielivaltasta, kaikesta voipi valittoo, mut mittään valituksia ei huomioija    :twisted:  :wink:

Jos en jostain syystä piäse reissuun, ni Mauno toimmii jyrynä ja voipi antaa palakinnon kelle huvittaa, mut voitto kala on saatava kuvattua (kalastajasta ei niin väliä  )  :wink:

Kyllä mie piäsen reissuun Hymyilee leveästi  Hymyilee leveästi  Hymyilee leveästi  Hymyilee leveästi  Oliki vaan järjestely kysymys. :twisted:
tallennettu

Rigger
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #5 : 02.12.06 - klo:10:53 »

Nyt vasta hokasin, että eihän tuo kallis olekkaan.
 
Mutta ei viittis yksin ajella.....
Startti ois Raahesta Pääseekö jonkun kyydillä, vai uskaltautuuko joku kyytiin?  :twisted:  
Jos halukkaita löytyy kyytiin, niin diesel farmari= max 4 henkee kamoineen.
tallennettu

Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #6 : 02.12.06 - klo:11:25 »

Tuo reissuhan on puoli ilimanen :!:  :!:  :!:  :!:  Suomessakkaan saa mökkii tuohon hinttaan :!:
tallennettu

Rigger
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #7 : 03.12.06 - klo:16:13 »

Elikkäs Täältä lähtee Team Aamukalallekko, vahvuudella 2 henkee.
tallennettu

Mauno / Merikalastus.info
Admin
*
Poissa Poissa


MC-Team


WWW
« Vastaus #8 : 03.12.06 - klo:16:40 »

Loistavaa, väkimäärä kasvaa ja karnevaalit paranee sitä mukaa Hymyilee leveästi
tallennettu


Kalaparkki
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #9 : 03.12.06 - klo:21:55 »

ja Keilakopla menossa mukana, yksi ensikertalainen ja melkein ensikertalainen mukana. (Nyt on sitten myöhäistä perua..  :twisted: )
tallennettu


Rigger
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #10 : 08.12.06 - klo:13:52 »

Löytyykös kalapaikkoja rannalta kalastaville?
tallennettu

kalamika
Norjankävijä
*
Poissa Poissa


« Vastaus #11 : 08.12.06 - klo:18:40 »

JUU kyllä löytyy pistänkö naatit tulemaan. Ja sitte kaikki jotka tuutte Roin kautta muistattehan peltipolliisit...
tallennettu

Voi kun pääsis kalalle..

Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #12 : 08.12.06 - klo:20:12 »

Voisko Petri tai Mauno laittaa vähä merikorttia ja syyvvyyskäyriä näkyvviin tänne siitä vappukarkelo alueesta, samoin ku viimevappuna oli Lyngenin alueelta :idea:  Sais kaikki vähä tutusttuu etukatteen :wink:  samoin vois laittaa jostain näkyvviin minne paikka siottuu kartalla :roll:

Tään kartan laittasin kyllä ite, mutku en ossaa :oops:

Ennää muutama kuukkaus ja kissakala ennätys uusiks :roll:  :twisted: ..aijaijaijai :wink:
tallennettu

Mauno / Merikalastus.info
Admin
*
Poissa Poissa


MC-Team


WWW
« Vastaus #13 : 08.12.06 - klo:20:37 »



tallennettu


Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #14 : 08.12.06 - klo:20:42 »

Tattis, laitatko johonkii vielä semmosen nuolen että missä tai missäsuunnassa on majotus paikka.

kuka englannin taitaja TIETÄÄ mitä tarkottaa pohjan koostumukset: P , F , Y , HY ?

HS vois tietysti olla Hard Sand, mut empä tiiä :?:
tallennettu

Sivuja: [1] 2 3 ... 5   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry: