Sivuja: [1]   Siirry alas
Kirjoittaja Aihe: Milloin talvirenkaat pohjoisnorjaan?  (Luettu 1053 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
rantakalastaja
Norjankävijä
*
Poissa Poissa


« : 27.07.11 - klo:13:08 »

Varmaan aiheesta on keskusteltu, mutten jaksanu etsiä.
Onko kukaan seurannut keskimääräisiä säätietoja, tai onko omia periaatteita milloin pitää ottaa talvikumit mukaan syksyllä tai keväällä?
tallennettu

« Vastaus #1 : 27.07.11 - klo:21:37 »

Talvirenkaat alkavat olla ajankohtainen asia lokakuun lopulla jolloin kelit eivät niinkään ole pakkasliukkaat mutta loskaa/lunta saattaa sataa ykskaks parikymmentä senttiä ja siinä on hauskempi luistella nastoilla.

Kesärenkaat alle toukokuun puoliväliin mennessä (lakisääteinen) ja käytännössä toukokuun alkupuolella.

Keli kannattaa aina selvittää ennen reissuun lähtöä, www.yr.no on oikea paikka siihen ja antavat pitkän ajan ennusteen. Hakuruutuun vain paikan nimi mihin olet menossa.
tallennettu

Petri

http://www.crazy-cod.com - kalastusleiri Arnöyalla, ulkomeren äärellä!

rantakalastaja
Norjankävijä
*
Poissa Poissa


« Vastaus #2 : 29.07.11 - klo:13:25 »

Jeps ...  , että jos syyskuussa lähtee, niin pari talvirengasta "vararenkaaksi"... ?    Näin tavallisella henkilöautolla, (tosin ovat nykyään pirskatin leveitä, ja vievät tilaa).

Ennen toukokuuta emme todennäköisisesti lähdekkään, joten kesäkumit. ...

Ihan hyviä perusajatuksia.    Kiitti Petri.
tallennettu

tonimv
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #3 : 01.08.11 - klo:06:12 »

Kyllä syyskussa ajelen vielä kesärenkailla. Ite olen vaihtanut vasta , kun ei tarvitse kotiin tultua vaihtaa enää takas kesäkumeja. Mutta ite seurailen auton lämpömittaria aika tarkkaan , että jos lämpötila laskee lähelle nollaa , niin ainakin mutkiin vähän hiljentelee. Yö pakkasia ainakin voi olla jo kokeammilla alueilla ja ei se lumisadekkaan uusi ilmiö ole tuohon aikaan.
tallennettu

Sivuja: [1]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry: