Oma mielipiteeni on että älä ainakaan alle 10 jalkaista vapaa osta ranta heittelyyn.
Itellä Shimanon beastmaster haspeli vapoja 11 jalkaisena toinen 50-100 grammaisille vieheille, toinen 20-50 grammaisille.
Kummatkin kestää helposti pienet suosituspainojen ylitykset ja toisaalta ei tuolla rannalta kovin paljon yli 100 grammaa painavaa tarvitse heitellä.
Järeämpää olen tuolla käytänyt rannalla, vapa on erittäin tunnokas ja kestävä jolla heittää pitkälle, painoa löytyy 314g. Hintakin on kohtalaisen edullinen vielä.
Kyllä tollanen viehe laadukkaalla vavalla kohtuu helposti luulisi lentävän sinne 100 metrin tienoolle jos uskaltaa vaan heittää.
Valitse haspeliin laadukas siima, Power pro, Dynepro advantage, Sufix, onhan noita. Haspelinkaan ei tarvitse hirveän iso olla 10000 on jo ehkä liiankin iso, riippuu ranteista ja habasta..

4000 raskaimmilla vieheillä liian pieni.