Sivuja: [1] 2   Siirry alas
Kirjoittaja Aihe: Heittovapa isolle haspelille  (Luettu 5005 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
riude
Norjankävijä
*
Poissa Poissa


« : 15.08.09 - klo:07:41 »

Olisiko ehdotuksia heittovavaksi 8000-luokan haspelille?
Lähes kaikissa vavoissa ongelmana on aivan liian pieni ensimmäinen vaparengas, jonka pitäisi mielestäni olla lähes yhtä suuri kuin puolan halkaisija.
Ei kuitenkaan mitään beach casting vapoja.
Yksi vaihtoehto tietysti olisi etsiä maailmalta iso rengas jonka vaihtaisi, mutta jos valmis löytyisi...

Kiitokset
tallennettu

TPJ
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #1 : 15.08.09 - klo:07:58 »

En tiedä mitä tarkoitat "beach casting vavalla"? Vai tarkoitatko juuri tätä mitä ehdotan?
Itselläni kuitenkin shimanon 10000 luokan haspeli kelassa Shimanon 11" beast master vapa 50-100gramman viehesuosituksella.
Ollut mukana Norjassa rannalta kalastuksessa ja tuollaiseen katapulttiin en ole ennen törmännyt, tunnokaskin kuin mikäkin.
Heittää vielä 120grammaista jigiäkin kohtalaisen pitkälle ja 80 grammaiset lentävät sitten älyttömästi!
Vaparengas on tosin tuuman luokkaa halkasialtaan mutta on riittävän kaukana ja mielestäni hyvä tuon kokoluokan kelaan.
On toki ehkä hintava mutta on laadukaskin.
« Viimeksi muokattu: 15.08.09 - klo:08:07 kirjoittanut TPJ » tallennettu

« Vastaus #2 : 15.08.09 - klo:10:52 »

Minkätyyppistä ongelmaa tuo pieni vaparengas sinulle tuottaa? 
tallennettu

Petri

http://www.crazy-cod.com - kalastusleiri Arnöyalla, ulkomeren äärellä!

riude
Norjankävijä
*
Poissa Poissa


« Vastaus #3 : 15.08.09 - klo:18:47 »

En tiedä mitä tarkoitat "beach casting vavalla"?

Niitä mitä esim. välimeren maissa käyttävät ootto-onkina rannoilta kalastaessa.
Ja eihän se termi ole "beach casting" vaan "surf casting"...sama pää kesät talvet.

Petri, minulla on sellainen mutu että liian pieni rengas lyhentää rajusti heittopituuksia?
Ainakin kevyemmillä vehkeillä, mutta ehkä se 100-200g painoilla ei ole enää niin merkittävä.
Ja tietysti jos se on tarpeeksi kaukana, vaikutus varmaan on vähäisempi.
tallennettu

joro
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa


« Vastaus #4 : 15.08.09 - klo:20:34 »

ainakin shimano ön rakentanut joitakin vapamalleja haspeleille pienellä renkaalla,
mutta puolan etureunan muodolla on jotakin takemistä vaparenkaan koon suhteen.
tallennettu

kettupettu
Norjankävijä
*
Poissa Poissa



« Vastaus #5 : 16.08.09 - klo:10:10 »

Itsellä kinetic devil fish boat cast 7` 200-400g jigien viskelyyn, ihan kelpo ja edullinen keppi...
tallennettu

Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #6 : 16.08.09 - klo:13:56 »

Mulla on Fladenin Powerstick Twin Tip. 2 eri jatkoa, toisella voi heittää 60-80g viehettä, toisella 100-250g, eikä oo hinnalla pilattu alle 40€.
tallennettu

jyrki
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa


« Vastaus #7 : 16.08.09 - klo:22:44 »

Minulla on rantavapana käytettynä ostettu uglystick. Viehesuositus lienee jotakin 60-100 grammaa ja vavalla on pituutta 270 cm. Tuossa vavassa on pirun iso alin rengas. Johtuu kaiketi siitä, että vapa on vanha kuin taivas. Rengas on jopa hieman koomisen näköinen, kun vertaa sitä kelaan, joka on Penn Sargus 6000. Veneestä viskoin viime kesän reissulla Rhino Xtra Sea Jig vavalla (180 cm), siinä on rengas huomattavasti pienempi, mutta sopiva tuolle Sargukselle. Tuota vapaa ei ole heittämiseen tarkoitettu, mutta kyllä tuo on senkin asian ajanut. Itse en kyllä ole juurikaan heitellyt yli 100 gramman vieheitä haspelilla, ei tahdo "siimasormi" kestää... Yleisesti ottaen raskaiden haspelivapojen renkaat on pienentyneet kovasti takavuosista, kun kuitusiimojen myötä on siirrytty pienempiin keloihin ja toisaalta isoissakin keloissa on nykyään valtaosin kapeammat puolat, kuin mitä noissa vanhoissa kahvimyllyissä oli.
tallennettu

jyrki
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa


« Vastaus #8 : 17.08.09 - klo:08:17 »

Tuo Janin mainitsema Twin Tip vapa kuulostaa näppärältä värkiltä. Minkä mittainen tuo vapa on? Jäykempi kärki on arvatenkin lyhyempi?
tallennettu

Jani
Yleisvalvoja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #9 : 12.09.09 - klo:22:36 »

Jäykemmällä kärellä on 230cm, vennommalla 270cm. Tuo Stormin iso 385g jigikin lentää vielä kohtuu hyvin.
tallennettu

Kristian
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



WWW
« Vastaus #10 : 30.10.09 - klo:20:37 »

Mistä tuollasen Fladen power stick twin tipin saa ostaa?
Olis kyl kova kiinnostus sellaseen, mulla itellä on ostettu Cardinal 807 kela ja meinasin laittaa siihen 0,32 strike wireä.
tallennettu

TPJ
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #11 : 31.10.09 - klo:18:51 »

Itse olen katsellut ensivuodeksi hieman pidempää ja kevyempää rantavapaa avokelalle. Hakusessa myös speed jiggingille joinkinmoinen vapa kuin myös kelakin.

Kinetic Charger Salar 15' (457 cm) 3 osainen, viehesuositukseltaan aika laaja 40 - 110 grammaisille väittävät.
Tuolla huiskaleella pitäisi rannalta ainakin mukaviin heittopituuksiin päästä, tiedä sitten pääseekö?
Myös litkoja luulisi olevan helppo heitellä.
tallennettu

Kristian
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



WWW
« Vastaus #12 : 01.11.09 - klo:09:26 »

eikö sellasella 5metrin vavalla on raskasta kalastella koko päivän?
tilasin eilen Kinetic 3,3metrisen vavan rialinnasta:-)
hinta oli vaan 49€ eli saa katto mikä se sit on viehe suositus 100-150g
tallennettu

TPJ
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #13 : 01.11.09 - klo:11:27 »

eikö sellasella 5metrin vavalla on raskasta kalastella koko päivän?
tilasin eilen Kinetic 3,3metrisen vavan rialinnasta:-)
hinta oli vaan 49€ eli saa katto mikä se sit on viehe suositus 100-150g

Kyllähän se vähän sitäkin on mutta painot kun on tuolla +/-100 grammaa niin väsyy siinä kätöset pienemmilläkin vavoilla.
tallennettu

TPJ
Vakavampi harrastaja
*
Poissa Poissa



« Vastaus #14 : 01.11.09 - klo:11:30 »

Vavan painosta en vielä tiedä mitään mutta uskoisin sen kuitenkin olevan aika samoissa kun nuo lyhyemmät ja paksummat merivavat joita jotkut käyttävät heittelyssä.
tallennettu

Sivuja: [1] 2   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry: