Merkkejä alkaa kertyä sen verta paljon, että juttu on jaettava aihepiireihin, ettei puuroonnu.Näin tulee vääjäämättä käymään kuitenkin, eli kartta on pian merkkejä täynnä.
Muutaman hengen porukalla toimii hyvin, mutta tuskin silloin, kun käyttäjiä on satoja, tai edes useita kymmeniä.
Eräs huomioitava asia on merkkien laitto ja silloin perinteinen nuppineula lienee paras, koska niitä voi olla useampi vierekkäin, mutta jos noita muita merkkejä, esim: tuo kalamerkki, laitetaan samoin, niin miltä se näyttää. Merkit kannattaa laittaa niin että kartta on mahdollisimman tarkka (avattuna), silloin se on siellä, minne kuuluukin.
Majoituspaikat voisi laittaa vaikka erilliseen luetteloon, jossa kunkin kohdalla on linkki sijaintiin ja sama koskee muutakin toisarvoista merkintää, näin kartta säilyy puhtaampana ja saattaa rantakin pilkahtaa jostain.
Jos ne halutaan näkyville, niin olisi hyvä katsoa mahdollisimman pientä merkkiä.
Käsittääkseni sellainenkin mahdollisuus on, että merkit aukeavat vasta kun karttaa suurentaa riittävästi, ei vaan mitään hajua miten se tapahtuu.
Lisäsin karttaan mahdollisuuden koordinaatteihin, mikäli ei sitten mennyt vaan omaan karttaani.
Vaikea sanoa ne kun näkyvät tuossa jarin kartan kanssa samassa.
Koordinaatit pitäisi saada näkyviin yhdellä, tai kahdella hiiren vasemmanpuoleisella klikkauksella.
Lisäksi siellä on formulapaikat, kisa-aikoineen ja Lontoossa hieno lentonäytös.
Videoista kiinnostuneille on Videomap ja YouTube kamaa, joista löytyy myös vaikkapa vuokrakämppiä yms.. ominaisuuksia.
Videoita, kuvia, webbikameroita ja wikipedianhan saa näkyviin halutessaan yläreunan (lisää) napistakin, mutta nuo edellämainitut lisäksi omina palikoinaan. Liikoja ominaisuuksia tuskin kannattaa lisätä, voi mennä hallittavuus ja selkeys kartasta.
Koska kartta on maailmanlaajuinen, niin tuskinpa mekään rajoitumme pelkkään pohjolaan ja eiköhän aika monella ole kokemusta maailman meriltä matkojensa johdosta. Monilla myöskin suunnitelmia etelän vesille, vaikka marliinia yrittämään, joten sinne kanssa merkkejä. Mistä kokemuksia on, niin jakoon vaan. Näin aion itsekin tehdä muutamien tuttujen kohteiden kanssa ja tuskinpa sinne niin kauheaa merkkiviidakkoa nousee, kun Norjaan.
Janikin saa matkamerkinnät kartalle passelisti ja ehkä Islantiinkin merkintöjä ilmaantuu..
Koetan laittaa linkin sille kartalle joka itselläni on, katsotaan mitä siitä näkyy.
http://www.google.com/maps/ms?hl=fi&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=108136813413278671522.00046a679383eccb5e08f&z=9Tässä Jarin&Jorman versio, jossa pitäisi näkyä tekemäni muutokset, vaan näkyykö teillä.
http://www.google.com/maps/ms?hl=fi&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=109318951052715291079.00046a709d9cafeebc68f&ll=68.684476,21.947079&spn=8.35872,28.300781&z=5Vähän onnettomasti ne näkyvät ilman Googleen rekkausta, näkyvät jotenkin kuitenkin.
Julkisina ne myös ovat kaikkien mapin käyttäjien saatavilla, oletan, eli se siitä porukan jutskasta.
Toisaalta olen aina ollut sitä mieltä, että jakoon vaan kalamestatiedot vapaasti ja pois itsekkyys.
Luulen ja uskon kuitenkin, että meidän kannattaa odottaa vähän aikaa, kunnes JP saa karttaversionsa aihion johonkin asteeseen, sillä nuo ammattilaisten tekemät ovat kuitenkin omassa luokassaan.
Hyvähän tätäkin on opetella ja hauskaakin, sillä eilen meni yli puolenyön, kun innostun katsomaan noita videoita kartalta, Norjasta-Venäjän yli-Kamchatkan niemimaan taakse, rantoja pitkin.
Lisää osallistujia kaivattaisiin ideoimaan tätä palstan omaa karttaa, sillä useammasta pölkystä lentää enemmän lastuja ja kuten olette jo huomanneet, niin uutta tämä meillekin on.
Rohkeasti mielipiteitä kehiin vaan, ei täällä kukaan pure. Kannattaa vaikka rekkautua tarvittaessa, sillä ajatuksesi tai oivalluksesi on meille tärkeä.
Täydellisyyteen emme pyri, kunhan kehittyy niinku pullat uunissa.